Alte starke Frau als Lehrer vor Tafel mit Muskeln in der Schule

Opravdu obdivuju učitele na základních školách. Ať udělají, co udělají, vždycky se někomu nezavděčí. Dětem, rodičům, kolegům nebo řediteli? A přesto, rok co rok,  po blažených týdnech letních prázdnin znovu nastoupí do 10měsíčního maratonu.

S učiteli je to jako s kuchaři. Všichni jíme, a tak si myslíme, že rozumíme vaření. Kdekdo kritizuje a hlavně radí. Samozřejmě, jako v každém oboru, jsou učitelé dobří a špatní. Což je, stejně jako u vaření, velmi subjektivní věc. Zeptejte se pěti rodičů a pěti dětí, co se jim na jejich učiteli líbí. Nejspíš dostanete téměř deset různých odpovědí, například:.

  1. Že je mladá.
  2. Že už je taková zralá, rozumná. 
  3. Že dává úkoly.
  4. Že nedává úkoly.
  5. Že ……

Pro mě je hrdina každý učitel už proto, že je každé ráno, bez ohledu na to, jak se vyspal a jestli ho něco bolí, ve střehu, ať už při dozoru u šaten nebo na chodbách. Že přežije kravál o přestávkách. Že vyplní všechny ty dokumenty, co musí. Že od žáků vybere peníze na to a tamto. Že ustojí rodiče, kteří si myslí, že právě to jejich dítě je hodné a chytré… a k tomu vychovává a vyučuje. Sama jsem učitelka, ale učit na základní škole bych nezvládla.

A navíc, poslední dobou se mi hůř a hůř daří děti nadchnout. Mám pocit, že už se někdy podbízím s tématy, jen abych je ulovila. Ale je toho tak málo, co je zajímá! A co je horší, málo je zajímají lidi kolem nich. V hodinách angličtiny potřebujete mluvit. Nejen o sobě, ale i o druhých. Jak o nich máte něco vědět, když neposloucháte, co říkají?

Diagnóza: sobec

Obávám se, že víc a víc dětí jsou sobci. Mnozí nemají sourozence, mezi které by rodiče rozdělili svou pozornost. Celý svět se točí kolem nich. Výborně znají své potřeby a pocity a hlasitě je dávají najevo. Umějí o nich mluvit. Muví o sobě, ale neumějí naslouchat druhým. Ani rodičům, ani kamarádům, natož učitelům.

Moc vjemů

Jak připravit lekci, aby dnešní děti uspokojila? Jak konkurovat akčním filmům a napínavým počítačovým hrám? To musí být učitel výborný animátor. Šoumen. Doporučuji zvážit založení nového oboru na vysokých školách. Na takovou pedagogicko-šoumenskou fakultu se budou muset dělat velmi náročné talentové zkoušky…

Vím, že není snadné ukočírovat, zabavit a něco naučit rozjívené stádo, třeba šesťáků ….  A  tak vás, učitelé, prosím, nevzdávejte to! Potřebujeme vás.

Pavla Štanclová, šéfredaktorka anglického vzdělávacího časopisu Jump

';